Bugün"Melek Yatırımcılar Güney Ege'de"
Tarih: 08-01-2016 20:06:06 + -


TİM Başkan Vekili Kocasert: . "Hiçbir şekilde adetsel ve kilogramsal ihracatımızı tek birim bile artırmasak önümüzdeki 5 yılda sadece ihracatımızı kilogram değer bazında 2,5 dolara ulaştırırsak ihracatımızı 250 milyar dolara çıkartabiliriz".Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Süleyman Kocasert, yüksek teknoloji ürün üretimine öncelik verilmesi gerektiğini belirterek, ihracatın önümüzdeki 5 yıl içerisinde sadece kilogram değeri bazında 2,5 dolara ulaştırılması halinde ihracatın 250 milyar dolara çıkarılabileceğini söyledi. 

Kocasert, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Teknoloji Transfer Ofisi ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) işbirliğinde düzenlenen "Melek Yatırımcılar Güney Ege'de" Projesi kapsamında Pamukkale Teknokent Konferans Salonu'nda düzenlenen seminerin açılışında yaptığı konuşmada, TİM olarak inovasyon kavramını çok önemsedikleri ve üzerinde hassasiyetle durduklarını belirtti.

Türkiye'nin gelişen ekonomisiyle dünyada parlayan bir yıldız olmak istiyorsa bunu ihracata dayalı bir büyümeyle gerçekleştirebileceğini vurgulayan Kocasert, "Dünyanın 10 ekonomisinden birisi olmak, milli geliri 20 bin doların üzerine çıkarmak ancak dünya çapında ihracatta söz sahibi olmakla mümkün olabilir. Fakat geleneksel yöntemlerle, konvansiyonel tekniklerle, daha fazla çalışarak, daha fazla üreterek bir yerlere gelmek mümkün değil. Çünkü dünyanın kullanabileceği tencere, tava, havlu, bornoz sayısı belli, tüketilecek miktar belli. Siz eğer bunun üzerine katma değer koymazsanız, bunun üzerine yenilikçilik getirmezseniz, katma değeri artırarak daha yüksek değerde ihracat yapmazsanız hedeflerinize ulaşamazsınız" değerlendirmesini yaptı. 

Kocasert, Türkiye'nin 10 yıl öncesine kadar kilogram ihracatının 1 dolar civarında olduğunu hatırlatarak, 2014'te bu rakamın 1,60 dolar seviyesine ulaştığını söyledi. 

ABD, Almanya ve Güney Kore gibi yüksek teknoloji ihraç edebilen ülkelerin kilogram bazı ihracatlarının 3 doların üzerinde olduğunu aktaran Kocasert, şunları kaydetti:

"Mümkün olan en kısa zamanda orta ve yüksek teknoloji ürün üretimine öncelik vermeliyiz. Hiçbir şekilde adetsel ve kilogramsal ihracatımızı tek birim bile artırmasak önümüzdeki 5 yılda sadece ihracatımızı kilogram değer bazında 2,5 dolara ulaştırırsak ihracatımızı 250 milyar dolara çıkartabiliriz. İşte bu, ekosistemlerin bir parçası olarak bütün networkları kullanarak mümkün olabilir. İnovasyon, parlak fikirler özellikle ticarete, endüstriye dönüştürülebilen fikirler bizi ancak bu hedeflere ulaştırabilir."

Kocasert, parlak fikirlerin ticarileştirilebilmesi, sanayileştirilebilmesi için yatırımcı ile buluşması gerektiğini dile getirerek, yeni fikirlerin ayaklarının yere bastırarak endüstirileştirilmesi gerektiğini belirtti. 

Genç girişimcilerin fırsatları kaçırmaması gerektiğini anlatan Kocasert, "Bugün bir yerden bir yere gitmek için kurulan taksi bulma aplikasyonu 50 milyar dolar değerine ulaşıyorsa, dünyadaki pek çok otomobil fabrikasının ulaşabildiği değerin 2 katına telefon ekranından ulaşılabiliyorsa hakikaten çok şeyler yapılabilir. Bu bir örnek midir, evet örnektir, uç bir örnektir, ama zaten böyle uç örnekler hedef alınmalıdır" diye konuştu.

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı da teknokentlerin üniversitelerin girişimciliğini sağladığını ifade ederek, ihracatta 10'uncu sırada bulunan Denizli'nin teknokent ile ön sıralara çıkabileceğini vurguladı. 
Kaynak: Anadolu Ajansı

Editör: Mustafa Dermencioğlu

1085 okunma

FACEBOOK Yorum
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
 • 2016 yılı bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda
  2016 yılı bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda
 • Trabzon'da apartmanda yangın
  Trabzon'da apartmanda yangın
 • Cerattepe'de yapılması planlanan madencilik faaliyetleri
  Cerattepe'de yapılması planlanan madencilik faaliyetleri
 • Eski MHP Milletvekili Aydın
  Eski MHP Milletvekili Aydın
 • AB Konseyi Başkanı Tusk Makedonya'da
  AB Konseyi Başkanı Tusk Makedonya'da
 • Beşiktaş - Galatasaray
  Beşiktaş - Galatasaray
 1. 2016 yılı bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda
 2. Trabzon'da apartmanda yangın
 3. Cerattepe'de yapılması planlanan madencilik faaliyetleri
 4. Eski MHP Milletvekili Aydın
 5. AB Konseyi Başkanı Tusk Makedonya'da
 6. Beşiktaş - Galatasaray
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SoloTürk'ten yeni yıl filmi
  SoloTürk'ten yeni yıl filmi
 • Cumhurbaşkanlığı Seçimi - Yurtdışında Oy Kullanılması
  Cumhurbaşkanlığı Seçimi - Yurtdışında Oy Kullanılması
 • Avrupa'ya Türk Göçü
  Avrupa'ya Türk Göçü
 • Tipik Hollanda - Typisch Nederlands
  Tipik Hollanda - Typisch Nederlands
 1. SoloTürk'ten yeni yıl filmi
 2. Cumhurbaşkanlığı Seçimi - Yurtdışında Oy Kullanılması
 3. Avrupa'ya Türk Göçü
 4. Tipik Hollanda - Typisch Nederlands
VİDEO GALERİ
YUKARI