Bugün"Doğal Afetler ve Afet Yönetimi Sempozyumu"
Tarih: 02-03-2016 19:54:55 + -


İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Ercan: "Bugün Marmara 17. depremini bekliyor. Baktığımızda yaklaşık 2045 çıkıyor. 2030 yılında olabilir mi, olamaz. Hiçbir zaman erken olmamış. Olası yıl 2075'e doğru gecikebilir. Hatta 2150 yılına kadar dahi gidebilir"İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan, "Bugün Marmara 17. depremini bekliyor. Baktığımızda yaklaşık 2045 çıkıyor. 2030 yılında olabilir mi, olamaz. Hiçbir zaman erken olmamış. Olası yıl 2075'e doğru gecikebilir. Hatta 2150 yılına kadar dahi gidebilir" dedi.

Başbakanlık Afet ve Acil Yönetimi ile Karabük Üniversitesi işbirliğinde organize edilen ve üniversitenin Hamit Çepni Konferans Salonu'nda düzenlenen "Doğal Afetler ve Afet Yönetimi Sempozyumu"nda konuşan Ercan, Türkiye'de bir deprem olmasa da kentsel dönüşümün yapılması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin birinci derece deprem ülkesi olmadığını ve 7,9'dan daha büyük deprem yaşamadığını vurgulayan Ercan, Türkiye'de deprem bölgelerinin oranlarını aktardı ve güvenli bölgeleri haritadan göstererek, İstanbul'da sadece kıyı kısımlarının etki altında, büyük kısmının sağlam kabul edildiğinin altını çizdi.

İstanbul'da ve Marmara'da çok çalışma yapıldığını aktaran Ercan, ancak bu çalışmaların yabancılar tarafından yapıldığını kaydetti.

"Bizim şu anda tam donanımlı aletlerimiz var. 'Deprem araştırıyoruz' diye Türkiye'nin bütün bilgileri yurt dışına gitti. Depremleri biz günü gününe dinliyoruz" diyen Ercan, "Hiç İstanbul içinden kırık geçmiyor. 'Büyük İstanbul depremi' deniliyor nerede? Asla olmaz. Türkiye'de olmuyor ki. İki tane kırık, tek parçalı kırılır mı? kırılmaz. Çünkü bir şeyin işleyişi var. Bir tanesi Marmara Ereğlisi önünde olacaktır. Bununda büyüklüğü aşağı yukarı 7 ile 7,2 arasında olacaktır. Hani 7,5'ten büyük olacaktı?, Hani 8, hani 8,5 olacaktı, asla. Bunu diyen varsa gelsin burada kanıtlasın" sözlerine yer verdi.

Deprem oluşum sırasıyla depremlerin oluş yılları arasında doğrusal bir ilişki gördüklerini belirten Ercan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu doğrusal ilişkiye göre doğa hiç şaşmamış. Ancak beklenen zamanlardan daha geç zamanlarda deprem olmuş, beklenen zamanlardan önce hiç olmamış İstanbul'da. Sıfır yılından bugüne kadar. Hiç şaşmamış, gecikmiş ama öncesinde olmamış. Deprem beklediğimiz zaman neresi? Bugün Marmara 17. depremini bekliyor. Baktığımızda yaklaşık 2045 çıkıyor. 2030 yılında olabilir mi, olamaz. Hiçbir zaman erken olmamış. Olası yıl 2075'e doğru gecikebilir. Hatta 2150 yılına kadar dahi gidebilir."
Kaynak: Anadolu Ajansı

Editör: Ersin Turan

1182 okunma

FACEBOOK Yorum
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
 • 2016 yılı bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda
  2016 yılı bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda
 • Trabzon'da apartmanda yangın
  Trabzon'da apartmanda yangın
 • Cerattepe'de yapılması planlanan madencilik faaliyetleri
  Cerattepe'de yapılması planlanan madencilik faaliyetleri
 • Eski MHP Milletvekili Aydın
  Eski MHP Milletvekili Aydın
 • AB Konseyi Başkanı Tusk Makedonya'da
  AB Konseyi Başkanı Tusk Makedonya'da
 • Beşiktaş - Galatasaray
  Beşiktaş - Galatasaray
 1. 2016 yılı bütçesi TBMM Genel Kurulu'nda
 2. Trabzon'da apartmanda yangın
 3. Cerattepe'de yapılması planlanan madencilik faaliyetleri
 4. Eski MHP Milletvekili Aydın
 5. AB Konseyi Başkanı Tusk Makedonya'da
 6. Beşiktaş - Galatasaray
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SoloTürk'ten yeni yıl filmi
  SoloTürk'ten yeni yıl filmi
 • Cumhurbaşkanlığı Seçimi - Yurtdışında Oy Kullanılması
  Cumhurbaşkanlığı Seçimi - Yurtdışında Oy Kullanılması
 • Avrupa'ya Türk Göçü
  Avrupa'ya Türk Göçü
 • Tipik Hollanda - Typisch Nederlands
  Tipik Hollanda - Typisch Nederlands
 1. SoloTürk'ten yeni yıl filmi
 2. Cumhurbaşkanlığı Seçimi - Yurtdışında Oy Kullanılması
 3. Avrupa'ya Türk Göçü
 4. Tipik Hollanda - Typisch Nederlands
VİDEO GALERİ
YUKARI